Petr Novák Biofarma Prak

+420 603 355 618

PROČ PRÁVĚ NAŠE MEDY

Metody včelaření, které u nás zastáváme se mnohdy liší od metod jiných včelařů. 

Na prvním místě máme vždy naše včelstva. Držíme se několika zásad a ty zní: 

Vždy s láskou a úctou ke včelám a k přírodě. Pokud naše včely nemají dostatek svých medných zásob, na Včelnici nevytáčíme. 

Zastáváme pravidlo, že na včely se chemie nelije.

Rozhodli jsme se jít proti proudu a zaměřili jsme se na takové včelaření, kde nám nezáleží na zisku, ale na našich včelách. U nás není prioritou být první na trhu, s novým, čerstvým, vytočeným medem a mít ho co největší množství. O tom poctivé včelaření není. 

Včelaření je stále zemědělství a velmi se odvíjí na počasí, které silně ovlivňuje včelstva, ať už negativně nebo pozitivně. 

Celému tomuto procesu se musíme přizpůsobit a musíme se přizpůsobit především včelám a jejich potřebám. O včely pečujeme s maximální láskou a citem. Záleží nám na jejich pohodě a klidu a proto se snažíme co nejméně do úlů zasahovat a především co nejméně do nich dýmat dýmákem.

I včely se šlechtí a dnes se bohužel šlechtí tak, aby nebodaly a nosily co nejvíce medu. Jejich přirozenost se jim postupně odebírá a snaží se přizpůsobit pouze potřebám člověka.

Takové metody u nás nehledejte. V dnešní době je bohužel mnoho nemocí včel a především virů, kterých v posledních letech přibylo. Ty mají za následek úhyn včelstev. 

A včely, které nebudou bodavé a budou nosit co nejvíce medu, nemají možnost být odolné vůči těmto problémům. Proto chováme a rozmnožujeme silná a odolná včelstva, jejichž gen se dokáže kvalitně vypořádat s těmito negativními vlivy a úspěšně přezimuje na svých medných zásobách.

Medné zásoby na zimu.

Představte si, že jste u babičky na návštěvě a ta se vás zeptat zdali si chcete čaj osladit medem nebo cukrem. Téměř každý člověk vždy zvolí med s přesvědčení, že ten je přeci mnohem zdravější než cukr. Asi tomu nebudete věřit, ale i ta včela si raději vybere med než cukr. 

Velká část potřebných látek, které ke svému životu včely potřebuji se totiž nachází nejen v pylu, ale i v medu. Med je pro včelu neuvěřitelně důležitý a pyl nenahraditelný. 

Samotný cukr nikdy nemůže nahradit veškeré enzymy, látky a vitamíny, které včela potřebuje. 

Včelaření formou – vybrat včely do poslední kapky za vidinou velkého zisku je s prominutím hnus.

Takový člověk nemůže říct, že má své včely rád a že mu na nich záleží. 

Nehledě na to, že bez svých potřebných vitaminů mají včely menší šanci na přežití a další překrásná stvoření přijdou tak kvůli člověku k úhynu.

O vytáčení medu z plodišť snad ani nemusíme mluvit. Ve světě včelaření totiž snad ani neexistuje být větší gauner, než vytočit med s nevylíhnutým, včelím plodem.

Takže u nás plod zůstává tam kde má být, plástve velkého množství pylu, patří také včelám a med na zimu jim také nechybí.

Léčení bez chemie.

Žijeme v době, kdy je možné mnoho věcí nahradit. Nahradit můžeme přírodní suroviny za chemické, to je v této době běžné, ale co když chceme nahrazovat chemii přírodou. 

Tomu, co je včelám nejblíže a co od dávných věků žádná chemie nenahradila. Příroda si dokáže poradit v mnoha věcech. A má zkrátka svůj systém, který vlastně vůbec nepotřebuje člověka. Protože když se člověk montuje do přírody, nemá to vždy dobrý konec. 

Nejenom včely, ale obecně celá fauna a flora žije ve svém fascinujícím přírodním systému, kdy si rostliny a živočichové vzájemně pomáhají a navazují na sebe. Toto fascinující chování přírody má za následek to, že všechny druhy rostlin a živočichů dokázaly přežít v závislosti jeden na druhém. A pokud nějaký z těchto druhů vymřel, tak pokaždé jenom a pouze rukou člověka. 

Tak proč když včelaříme musíme používat chemii, když existují přírodní látky, které jsou přirozené a mnohem šetrnější ke včelám a dokážou jim pomoci.

Nehledě na to, že stopové prvky z těchto chemických léčiv se usazují nejenom v plástvích, propolisu a pylu, ale samozřejmě i v medu.

Proč tedy včelaříme?

Včelaření nebo opylaření, zkrátka celá práce se včelami je pro nás neuvěřitelná a stala se velkou součástí našeho života. Naší vášní. Rozhodli jsme se jít jinou cestou a rozmnožovat včelstva na místech, kde jsou potřeba a kde chybí. Je totiž fakt, že včely ve volné přírodě, negativními vlivy člověka mnohdy nepřežijí. 

Tím pádem chov včel nějakým způsobem udržuje včelstva v hojném počtu na naší planetě, protože jak jednou řekl Albert Einstein: “Pokud by zmizely na zemi včely, zbývají lidem čtyři roky života.” Pak už je tedy na svědomí člověka, jakým způsobem se včelám věnuje a jak se o ně stará.

Naším cílem je učit lidi porozumět včelám a umět jim naslouchat. Pochopit přírodu a její systém a co je pro ní a pro včely nejdůležitější. Proto pořádáme KURZY VČELAŘENÍ JINAK, rozšiřujeme naše silná a odolná včelstva dál dalším včelařům, kteří chtějí jít touto cestou společně s námi a malá, chutná odměna jako ukázka toho, jak dokonalý, lahodný a kvalitní med může vzniknout z této nádherné spolupráce už je jen třešnička na dortu…. A nebo možná.. pořádná třešeň.

Příroda je fascinující a každý z nás by si jí měl vážit a měl by ji chránit. Negativní vlivy lidstva velmi ovlivňují naši planetu Zemi, ale myslete na to, že to co děláte pro přírodu děláte i pro sebe. Protože pokud si vzpomenete na Černobyl, tak lidstvo zmizí, ale příroda se vždy obnoví. 

Děkujeme

Vaši Včelaři 

Translate »