Petr Novák Biofarma Prak

+420 603 355 618

Jak poznat kvalitní med?

Jak poznat kvalitní med?

Jedním z prvních ukazatelů může být cena, ale ne vždy je to pravda. V západních zemích Evropy a západního světa, je obvyklé, že cena medu přímo od včelařů je několikrát vyšší než v obchodech a supermarketech, kde je k dostání zpravidla smíšený med od mnoha včelařů z různých míst a není tedy ani často lokální. U nás je situace opačná a cena u včelaře je nižší než v obchodech a přitom spotřebitel dostává zpravidla kvalitnější produkt z lokálních zdrojů. Náš český med je vysoce kvalitní a v zemích EU velmi ceněný a žádaný obzvláště v Německu a na severu Evropy. Za důležité považuji i zmínku o tom, že český med neobsahuje žádná rezidua léčiv, tak jako se s nimi můžeme setkat v zahraničních medech.  Med přímo od včelaře zaručuje kvalitu medu a je také dobře dohledatelný. Najděte si svého včelaře, od kterého budete odebírat med. Je normální a morální za zaručenou dobrou kvalitu medu požadovat a zaplatit přiměřenou a třeba i vyšší cenu. 

Jak poznat laickým pohledem, že jde o kvalitní med? Stačí ho v ruce překlápět, neměl by se v žádném případě přelévat jako voda, ale naopak táhnout. Dále pak krystalizace medu není závadou, ale naopak důkazem, že jde o pravý vřelý produkt.

Proč med krystalizuje?

Je to jeho přirozená vlastnost. Důvod je v glukóze, kterou med obsahuje. Čím více glukózy med obsahuje, tím dříve med krystalizuje. Květové medy mají více glukózy a tak i dříve krystalizují než medy medovicové.

Jednoduše řečeno, do roka by měl každý kvalitní med zkrystalizovat. Pokud se tak nestane, můžete tento med začít podezřívat, že byl proces zrání zastaven nebo jiným způsobem upraven anebo se nejedná o med. Výjimkou je akátový med, který prakticky nekrystalizuje.

Med zakoupený přímo u dobrých včelařů, které osobně znáte nebo dáte na doporučení známých, kterým důvěřujete, je zárukou jeho vysoké kvality! Správný včelař má zdravé včely, med správně ošetřuje, správně med skladuje a dodržuje zásady hygieny. Každý med po určitém čase zkrystalizuje, což není na závadu a je známkou jeho pravosti. Jen pro zajímavost med necukernatí, ale krystalizuje!
Není med jako med!

Ve velkých obchodních řetězcích a v supermarketech nabízí různé druhy „medů“ a to i za levnější ceny než přímo od včelařů. Často se jedná o medy smíšené nižší kvality a často upravené, což dokazují i výsledky kontrol ČOI A ČZPI. Jedním z faktorů je, že med často leží i měsíce v regálu a je stále tekutý a nekrystalizuje, což může být následkem přidaných příměsí nebo jeho přehřátím, čímž se v medu zničí mnoho prospěšných látek.  Na trhu je mnoho falzifikátů medů, které lze odhalit jen laboratorními rozbory. Jedná se fakticky o bezcenné sirupy, jejichž biologická a nutriční hodnota je prakticky nulová. Pozor i na produkty zdánlivě připomínající med nazývané „medová pochoutka“ a jiné…

Obrana existuje – nekupujte falešný (často laciný) med – „NEMED“ ! Najděte si svého včelaře!

Translate »