Petr Novák Biofarma Prak

+420 603 355 618

Co obsahuje med

Med není jen sladká směsice jednoduchých a složitých cukrů obohacená i vitaminy, minerály a enzymy. Skutečný nefalšovaný med, který nebyl filtrován, bude vždy obsahovat pyl, propolis i vosk.

 

Pyl


Pyl je soubor samčích pohlavních buněk rostlin a v potravě včel tvoří hlavní bílkovinovou složku. Obsah bílkovin v pylu je kolem 22%. Přesto že má pyl většinou nahořklou chuť, není jeho konzumace zdravotně nijak závadná, ba naopak, obsahuje kromě bílkovin také další vitaminy, minerály a stopové prvky. Přesné složení pylu kolísá dle druhu rostliny.

 

Propolis


Propolis, nebo také včelí tmel, je pryskyřičná látka jemné avšak přitom pronikavé aromatické vůně. Včely propolis vytváří z nasbírané pryskyřice, kterou obohatí o sekrety hlavových žláz. Dále pak včely propolis používají ke tmelení skulin a k dezinfekci částí úlu. Pro člověka jsou pochopitelně nejvíce podstatné účinky dezinfekční a antibakteriální.

 

Vosk


Vosk je tvořen estery vyšších mastných kyselin a je tvořen ve voskotvorných žlázách včelích dělnic. Člověkem je vosk využíván je zejména pro výrobu svíček, v kosmetice, či jako ochranný povlak zabraňující vysychání dužinatého ovoce. Pro trávící soustavu člověka i jiných živočichů je vosk inertní, což znamená, že se v zažívacím traktu nerozkládá a opouští tělo beze změny.

Translate »