Petr Novák Biofarma Prak

+420 603 355 618

Zprávy z úlu/blog

ZÁZRAČNÁ PROPOLISOVÁ TINKTURA

Propolis je stavební materiál včel, jímž si pilně tmelí skulinky v úlu. Je to vosková pryskyřice, lidově také dluž, smoluňka, včelí tmel, k němuž včely sbírají materiál na rostlinkách. Některé rostliny totiž produkují pryskyřičné látky a včely toho využívají na zvelebování, výstavbu, výstelku i ochranu svého úlu a buněk v něm. 

Slouží pro výrobu nejrůznějších tinktur, kapslí a pastilek, mastí a emulzí, které jsou vhodné k léčbě pestré škály obtíží. Kusy stěn včelího příbytku a léčí

               

                                    NAČ, KDY A JAK VYUŽÍVAT TINKTURU?

 • ústní voda – propolisová tinktura zředěná vodou v poměru 1 : 2 je prima ústní voda
 • zánět dásní – můžeš ji použít při zánětu dásní, když vyplachuješ ústa tinkturou ředěnou s vodou 1:1
 • afty potírej tinkturou několikrát denně do vymizení
 • bolesti zubů – do bolavého zubu kápneš tinkturu, anebo potřeš dáseň a bolavý zub se brzy umoudří
 • bolesti hlavy – i na ty platí tinktura, pomáhají masáže krční páteře, obklady na zátylku, potírání spánků a také dlouhodobé polykání 10 – 30 kapek tinktury 1 až 3x denně rozmíchané ve sklence vody či čaje
 • angínu zničíš tak, že při nemoci bereš 1 kávovou lžičku tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje 2 až 3x denně, případně kloktej skleničku vlažné vody s 1 kávovou lžičkou tinktury
 • pravidelná nachlazení – polykej 1x – 2x denně 10 – 20 kapek tinktury
 • rýma – tady je ideální mast, ale nemáš-li ji, nařeď tinkturu 1:2 a vytírej nos
 • opary – cítíš-li pnutí na rtu a svědění, potírej místo tinkturou, a když už se opar vytvořil, vysušuj jej tinkturou, lze také přikládat obklady tinktury ředěné vodou 1:1
 • lupy ve vlasech – lžíci tinktury naliješ do 250 ml šamponu či kondicionéru a používej
 • padání vlasů – stejně jako u lupů nalij lžíci tinktury do 250 ml šamponu či kondicionéru a myj si vlasy
 • nadýmání – dej si 2x denně 1 kávovou lžičku tinktury
 • zácpa – pomůže na ni 1x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje
 • průjem – na lačno ráno a večer si dopřej 1 kávovou lžičku tinktury ve skleničce vlažné vody
 • preventivně – užívej tinkturu samotnou nebo v čaji a to 10 kapek denně

Propolis nejenže zlepšuje hojení ran, popálenin a léčí kožní obtíže, ale je to takový malý včelí facelift, jelikož podporuje elasticitu pokožky a navyšuje její svěžest a mladistvost. 

IMG_3616

PŘÍRODNÍ KOSMETIKA -
JAK JI DĚLÁME MY - NÁŠ PŘÍBĚH

Přírodní kosmetika bez chemie byla vždy má volba. A jako žena si na kvalitní a přírodní kosmetice potrpím, ale v poslední době mam pocit, že komerční kosmetika jede spíše na kvantitu než na kvalitu. Po letech užívání produktů, které se v nedávné době dostaly do “populárních”, jsem si všimla, že efekt je jiný. Už tolik nefungují, konzistence a textura ze změnila a mé pleti tyto produkty začaly spíše škodit. Osobně preferuji typ, kterému stačí mít skupinku mála, ale spokojených zákazníků, než prodat miliony kusů, ale snížit kvalitu výrobku. Důvod? Co nejrychlejší a nejlevnější výroba. 

Můj cíl bylo vždy potěšit mou pleť, co nekvalitnějšími, přírodními surovinami. A tak jsem si z našich včelích surovin začala vyrábět své produkty. Dlouhá studia a učení této výroby se vyplatili. Sama sobě testem. Odmítám totiž jakékoliv týrání zvířat testování produktů na nich. 

Postupně jsem jako radost blízkým a přátelům začala jako dárky dávat několik svých produktů. Už jako malé jsme se sestrou vyráběly a dělaly radost rodině z našich výrobků. Vždy jsem měla pocit, že vyrobený dárek z lásky udělá větší radost. Když přišly první ohlasy, nemohla jsem tomu uvěřit. Od zvířátek po lidi mají naše kosmetické produkty úžasné schopnosti léčit různé druhy problémů, speciálně propolisová mast a vesměs všechny produkty, které propolis obsahují.  Ozývali se přátelé přátel, že by rádi tyto produkty také vyzkoušeli a tak jsme se rozhodli dopřát je i našim zákazníkům.

Miluji jejich krásné a pozitivní ohlasy. V dílničce společně debatujeme, zkoušíme vzorečky a testujeme, který z produktů vyhovuje nejvíce. Jsem velice vděčná za tyto společné chvíle a že tyto věci mají skutečně smysl, protože pomáhají.

V současné době plánujeme mnoho dalších úžasných novinek. Konkrétní zaměření samozřejmě prozradím. Připravujeme produkty na vlásky, ale především na pleť. Už teď se nemůžeme dočkat.

Veškeré suroviny jsou získávány tou nejšetrnější formou a především v souladu a s láskou k přírodě.

Co se týče našich včelích surovin, je známo, že na prvním místě máme včelky. Je tedy důležité, aby všeho měly dostatek a od toho se odvíjí situace výroby.

Propolis například získáváme čištěním rámků a nástavků, které se na zimu uskladňují.

Nezasahujeme do srdce úlu. Včelky neléčíme chemicky a díky tomu veškeré naše suroviny neobsahují stopy chemie, které by měly negativní vliv na med, vosk, propolis a především včelky. 

Pro výrobu kosmetiky používáme pouze panenský vosk z víček – nejčistší forma včelího vosku.

Tento vosk sbíráme z odvíčkování pláství. Je ho malé množství ze dvou důvodu. Jsou jim zavíčkované plástve, které tolik vosku neobsahují a jak mnoho našich zákazníků ví, patříme k těm včelařům, kteří včelkám nechávají jejich velké množství medu – medných zásob. Takže tyto plástve zůstávají v úlech včelkám a vyndá se pouze malá část z nich.

Na ostatní přidané suroviny máme úžasné dodavatele s certifikáty a všechny suroviny odebíráme v Bio kvalitě a za studena lisované.

NAJDĚTE SI SVOU OBLÍBENOU VČELNICI

Vokáč, U Studánky nebo snad Zapomenuté údolí? Z každé včelnice je chuť medu skutečně jiná. Na každé včelnici je také jiná skladba rostlin a květů. Jiný vzduch a jiné podnebné podmínky. A to vše má vliv na chuť a vůni medu.

Pro opravdové fajnšmekry doporučujeme naše plástečkové medy a nebo volně vykapávané medy. Dokonalá chuť a překrásná vůně, přímo z úlu. 

Každá včelnice si našla své obdivovatele a jsme velice rádi, když se k nám lidé vrací a můžeme s nimi mluvit nejen o včelách, ale především o místech, kde se vyskytují. A

která je ta Vaše nej? 

Translate »