Metody včelaření, které u nás zastáváme se mnohdy liší od metod jiných včelařů.
Na prvním místě máme vždy naše včelstva. Držíme se několika zásad a ty zní:
Vždy s láskou a úctou ke včelám a k přírodě. Pokud naše včely nemají dostatek svých medných zásob, na Včelnici nevytáčíme.
Zastáváme pravidlo, že na včely se chemie nelije.
Rozhodli jsme se jít proti proudu a zaměřili jsme se na takové včelaření, kde nám nezáleží na zisku, ale na našich včelách. U nás není prioritou být první na trhu, s novým, čerstvým, vytočeným medem a mít ho co největší množství. O tom poctivé včelaření není.
Včelaření je stále zemědělství a velmi se odvíjí na počasí, které silně ovlivňuje včelstva, ať už negativně nebo pozitivně.
Celému tomuto procesu se musíme přizpůsobit a musíme se přizpůsobit především včelám a jejich potřebám. O včely pečujeme s maximální láskou a citem. Záleží nám na jejich pohodě a klidu a proto se snažíme co nejméně do úlů zasahovat a především co nejméně do nich dýmat dýmákem.
I včely se šlechtí a dnes se bohužel šlechtí tak, aby nebodaly a nosily co nejvíce medu. Jejich přirozenost se jim postupně odebírá a snaží se přizpůsobit pouze potřebám člověka.
Takové metody u nás nehledejte. V dnešní době je bohužel mnoho nemocí včel a především virů, kterých v posledních letech přibylo. Ty mají za následek úhyn včelstev.
A včely, které nebudou bodavé a budou nosit co nejvíce medu, nemají možnost být odolné vůči těmto problémům. Proto chováme a rozmnožujeme silná a odolná včelstva, jejichž gen se dokáže kvalitně vypořádat s těmito negativními vlivy a úspěšně přezimuje na svých medných zásobách.
Medné zásoby na zimu.
Představte si, že jste u babičky na návštěvě a ta se vás zeptat zdali si chcete čaj osladit medem nebo cukrem. Téměř každý člověk vždy zvolí med s přesvědčení, že ten je přeci mnohem zdravější než cukr. Asi tomu nebudete věřit, ale i ta včela si raději vybere med než cukr.
Velká část potřebných látek, které ke svému životu včely potřebuji se totiž nachází nejen v pylu, ale i v medu. Med je pro včelu neuvěřitelně důležitý a pyl nenahraditelný.
Samotný cukr nikdy nemůže nahradit veškeré enzymy, látky a vitamíny, které včela potřebuje.
Včelaření formou – vybrat včely do poslední kapky za vidinou velkého zisku je s prominutím hnus.
Takový člověk nemůže říct, že má své včely rád a že mu na nich záleží.
Nehledě na to, že bez svých potřebných vitaminů mají včely menší šanci na přežití a další překrásná stvoření přijdou tak kvůli člověku k úhynu.
O vytáčení medu z plodišť snad ani nemusíme mluvit. Ve světě včelaření totiž snad ani neexistuje být větší gauner, než vytočit med s nevylíhnutým, včelím plodem.
Takže u nás plod zůstává tam kde má být, plástve velkého množství pylu, patří také včelám a med na zimu jim také nechybí.
Léčení bez chemie.
Žijeme v době, kdy je možné mnoho věcí nahradit. Nahradit můžeme přírodní suroviny za chemické, to je v této době běžné, ale co když chceme nahrazovat chemii přírodou.
Tomu, co je včelám nejblíže a co od dávných věků žádná chemie nenahradila. Příroda si dokáže poradit v mnoha věcech. A má zkrátka svůj systém, který vlastně vůbec nepotřebuje člověka. Protože když se člověk montuje do přírody, nemá to vždy dobrý konec.
Nejenom včely, ale obecně celá fauna a flora žije ve svém fascinujícím přírodním systému, kdy si rostliny a živočichové vzájemně pomáhají a navazují na sebe. Toto fascinující chování přírody má za následek to, že všechny druhy rostlin a živočichů dokázaly přežít v závislosti jeden na druhém. A pokud nějaký z těchto druhů vymřel, tak pokaždé jenom a pouze rukou člověka.
Tak proč když včelaříme musíme používat chemii, když existují přírodní látky, které jsou přirozené a mnohem šetrnější ke včelám a dokážou jim pomoci.
Nehledě na to, že stopové prvky z těchto chemických léčiv se usazují nejenom v plástvích, propolisu a pylu, ale samozřejmě i v medu.
Proč tedy včelaříme?
Včelaření nebo opylaření, zkrátka celá práce se včelami je pro nás neuvěřitelná a stala se velkou součástí našeho života. Naší vášní. Rozhodli jsme se jít jinou cestou a rozmnožovat včelstva na místech, kde jsou potřeba a kde chybí. Je totiž fakt, že včely ve volné přírodě, negativními vlivy člověka mnohdy nepřežijí.
Tím pádem chov včel nějakým způsobem udržuje včelstva v hojném počtu na naší planetě, protože jak jednou řekl Albert Einstein: “Pokud by zmizely na zemi včely, zbývají lidem čtyři roky života.” Pak už je tedy na svědomí člověka, jakým způsobem se včelám věnuje a jak se o ně stará.
Naším cílem je učit lidi porozumět včelám a umět jim naslouchat. Pochopit přírodu a její systém a co je pro ní a pro včely nejdůležitější. Proto pořádáme KURZY VČELAŘENÍ JINAK, rozšiřujeme naše silná a odolná včelstva dál dalším včelařům, kteří chtějí jít touto cestou společně s námi a malá, chutná odměna jako ukázka toho, jak dokonalý, lahodný a kvalitní med může vzniknout z této nádherné spolupráce už je jen třešnička na dortu…. A nebo možná.. pořádná třešeň.
Příroda je fascinující a každý z nás by si jí měl vážit a měl by ji chránit. Negativní vlivy lidstva velmi ovlivňují naši planetu Zemi, ale myslete na to, že to co děláte pro přírodu děláte i pro sebe. Protože pokud si vzpomenete na Černobyl, tak lidstvo zmizí, ale příroda se vždy obnoví.
Děkujeme
Vaši Včelaři