Popis
Co je to propolis?
Jde o směs pryskyřičných látek, balzámů, éterických olejů a včelího vosku. Propolis je lepkavá hmota, která má žlutohnědou barvu.
Povědomí o pozitivních účincích propolisu měli už naši dávní předkové. Udává se, že již před stovkami let lidé využívali propolis. Slovo „propolis“ je řeckého původu. První část slova „pro“ znamená „před“. Význam druhé poloviny „polis“ je „město“. Takže propolis byl pojmenován podle toho, že slouží k ochraně včelího města – úlu. Propolis je známý zejména pro své protizánětlivé, antibakteriální a imunostimulační vlastnosti.
Jak propolis vzníká?
Včely na stromech nasbírají pryskyřici a smíchají ji s výměšky ze svých žláz. Propolis do úlu nosí pomocí zadních nohou, stejně jako to dělají s pylem. Propolis včelky používají v řídké formě na natírání úlu, působí totiž proti plísním, bakteriím a virům. Hustým propolisem izolují úl, někdy též bývá označován za včelí tmel. Propolis je známý zejména pro své antibakteriální účinky, kterých si jsou moc dobře vědomy i včely.
Včelí úl je díky propolis chráněný před bakteriemi. Můžeme to přirovnat k tomu, jako když použijete antibakteriální čistič v koupelně, tím zničíte všechny bakterie a ještě získáte ochrannou vrstvu, která chvíli koupelnu ochrání.
Co vše propolis obsahuje?
Zajímavostí je, že složení propolisu se pokaždé mění, tak jak ho včelky vyrobí. Kvůli tomu není možné vyrábět ho uměle.
Propolis obsahuje přibližně:
- 50 % pryskyřice
- 30 % včelí vosk
- 10 % balzámy a éterické oleje
- dále minerály, vitamíny a pyl
Mezi vitamíny a minerály, které se nachází v propolisu, patří vitamíny skupiny B, ty podporují činnost nervové soustavy. Dále hořčík, provitamin A, vápník a železo. Vápník napomáhá dobrému stavu pokožky, zubů i vlasů, též je důležitý při růstu kostí u dětí a napomáhá normální srážlivosti krve. Železo podporuje tvorbu hemoglobinu a červených krvinek, taktéž pomáhá transferu kyslíku v těle, je důležité i pro imunitu a tělesnou energii.
Alergie na propolis?
Včelí produkty jsou častým alergenem. To samozřejmě platí i pro propolis, jelikož je složen z širokého spektra rostlinných složek, je v něm například i pyl. Před aplikací tedy nejprve proveďte zkoušku citlivosti. Naneste si malé množství propolisu na kůži, doporučuje se předloktí na ruce a pak sledujte případné změny na kůži. Pokud se do jednoho dne objeví pupínky nebo zarudnutí raději propolis nepoužívejte.
V případě, že chcete propolis užívat vnitřně, užijte nejprve tu nejmenší dávku. Sledujte, jak bude vaše tělo reagovat. Pokud nezaznamenáte žádné negativní projevy, můžete pokračovat v užívání propolisu.
Účinky a užití propolisu
Propolisové přípravky ocení všichni trpící na opakující se infekce dýchacích cest. Toto onemocnění trápí zejména děti, které se snadno nakazí ve školce nebo škole. U bakteriálních infekcí často dochází ke zbytečnému užívání antibiotik. Tím jsou mikroorganismus více rezistentní a v případě léčby nějaké závažné nemoci antibiotika zkrátka už nemusí tak dobře zabírat. U propolisu, i přesto že je označován za přírodní antibiotikum, nikdy nebyla rezistence prokázána. Napříč tomu – dbejte vždy rad lékaře a jeho doporučení.
Propolis se taktéž používá při různých kožních problémech, vředech, oparech či rankách, které se špatně hojí.
Dopustit na něj nedají lidé trpící záněty v ústech, paradentózou či bolestí zubů. Nutno však podotknout, že propolis silně barví, takže koncentrovaný propolis nikdy na zuby nedávejte. U zředěného propolisu si dejte pozor na četnost používání.
Propolis má úžasné vlastnosti a jeho blahodárné účinky. Mimo jiné jej můžete ocenit v případě, že řešíte
- akné, ekzém
- nachlazení
- afty, opary
- problémy s dásněmi a zuby
- menší škrábance a kožní ranky
- bradavice, kuří oka
- bolesti hlavy a páteře
- prevence infekcí
Je nutné upozornit, že se nejedná o léčivo – tedy v případě zdravotních obtíží se obraťte primárně na lékaře. Pouze ten vám může eventuálně doporučit alternativní léčbu či podávání/aplikaci propolisu v souladu s jím nasazenou léčbou.